DZIEŃ KOBIET. Jest młoda, piękna i potrafi ratować ludzkie życie. Poznajcie Wiktorię! 

Wiktoria Wereda ma dopiero 17 lat, a już z dumą nosi medal za zasługi od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto jest laureatką organizowanego przez miasto Marki konkursu „Kobieta z Marką” w kategorii – Działalność Społeczna. Żeby tego było mało niebawem osobiście odbierze odznaczenie od Ministra Obrony Narodowej. Zapytacie jak to możliwe? 

Życie naszej bohaterki, uroczej mieszkanki Marek odmienił jeden zwykły wydawałoby się dzień. Wiktoria jak zawsze wracała do domu ze swojego „Liceum Mundurowego” w Wołominie.

 — Tego dnia autobus liniowy był wypełniony ludźmi. Było duszno i tłoczno. Nagle na podłogę upadła młoda kobieta. Przestała się ruszać. Zareagowałam natychmiast – opowiedziała reporterowi portalu WWL112.PL Wiktoria. 

Codzienne uczęszczanie do szkoły wojskowej i przynależność do Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach sprawia, że druhna Wereda pomaganie ma we krwi. Błyskawicznie kazała kierowcy zatrzymać pojazd i pootwierać wszystkie drzwi. Poprosiła również pasażerów o zrobienie miejsca wokół nieprzytomnej dziewczyny. 

— Ułożyłam kobietę w pozycji bocznej i zabezpieczyłam przed zadławieniem. Jednocześnie dzwoniłam na numer alarmowy 112 wzywając karetkę pogotowia. Za chwile pojawiły się drgawki to był silny atak padaczki – dodaje ratowniczka. 

Sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna. Poszkodowana straciła oddech, zanikły jej funkcje życiowe. Wiktoria bez namysłu przystąpiła do resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Zebrani dookoła ludzie tylko bezradnie przyglądali się akcji ratunkowej. Przez ponad 15 minut trwał masaż serca i sztuczne oddychanie. Nagle chora kobieta odzyskała przytomność. 

— W naszej jednostce wraz z kolegami strażakami często trenujemy udzielanie pierwszej pomocy. Wiedziałam co robić, próbowałam pomóc tej Pani za wszelką cenę i na szczęście się udało. Kiedy pojawiła się karetka dalszej pomocy udzielili już ratownicy medyczni – wspomina ze spokojem Wiki. 

Bohaterska postawa Wiktorii szybko rozniosła się po okolicy. To właśnie ona, 17 – letnia drobna blondynka uratowała ludzkie życie. Duma do dziś rozpiera lokalne władze, dyrekcję szkoły, prezesa straży, rodzinę, chłopaka, kolegów i koleżanki. 

Wiktoria swoje życie planuje związać z Wojskiem Polskim. Po skończeniu liceum wybiera się na Wojskową Akademię Techniczną. Chce zostać zawodowym żołnierzem. W fotoreportażu poniżej możecie zobaczyć jak prezentuje się w mundurze oraz strażackim ubraniu specjalnym. Gratulujemy postawy i trzymamy kciuki za dalszą owocną karierę naszej nieustraszonej druhny. 

To był zaszczyt i wielka przyjemność Cię poznać Wiktoria! 

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL

Foto: Jakub Pietrzak & archiwum prywatne

*Za pomoc w realizacji reportażu dziękujemy: Prezesowi OSP Marki – Marcinowi Brzezińskiemu za udostępnione strażnicy oraz druhom Kacprowi, Dominikowi, Patrykowi i Adrianowi za dodawanie wsparcia i otuchy !