MARKI. Niecodzienne ślady na niebie. Mieszkańcy zaniepokojeni. 

02.03.2022, godz. 9:00. Z samego rana na numer alarmowy portalu WWL112.PL zadzwonił zdenerwowany czytelnik informując nas, że widzi na niebie w okolicach Marek podejrzane kręgi przypominające ślad przelatującego szybko samolotu. Natychmiast pojawiły się spiskowe teorie o latających statkach powietrznych należących do Federacji Rosyjskiej. Postanowiliśmy sprawdzić skąd wzięły się te znaki na niebie i zapytaliśmy fachowca.

— To typowa smuga kondensacyjna opadająca na dół na skutek różnicy temperatur. Opar spalin pochodzi najprawdopodniej z jednego z dużych samolotów „natowskich” krążących od kilku dni w polskiej przestrzeni powietrznej – powiedział nam ekspert od lotnictwa cywilnego. 

Uspokajamy! Dzisiaj nad terytorium Warszawy i okolic krążył Boeing KC-135R, ogromny samolot – cysterna należący do amerykańskiej armii. Maszyna to latająca stacja benzynowa zdolna w razie potrzeby do tankowania w powietrzu wojskowych myśliwców F-16. Jego trasę można obserwować w popularnej aplikacji flightradar24.com

Autor: JP, WWL112.PL

Foto: Czytelnik & [Reporter001] & Google