WOŁOMIN. Kino wypełnione wrażliwością i wielką empatią. Taka była premiera filmu „ŚUBUK”.  

14.01.2023, 10:00. To nie był zwykły poranek w kultowym już kinie „Kultura” przy ulicy Mickiewicza w Wołominie. To była sobota, którą zapamiętamy na długo, a powinniśmy na zawsze. Z inicjatywy i ogromnej potrzeby serca został zorganizowany premierowy pokaz polskiego filmu „ŚUBUK” reżyserii Jacka Lusińskiego. Gospodynią (nomen omen) 😀 i organizatorem tego wyjątkowego eventu była klawa wołominianka, dziewczyna z charakterem, mój człowiek – Agata Niska. Oprócz tych wszystkich cech, Agata to przede wszystkim mama 10 – letniego Janka, autystycznego chłopca, któremu poświęca całe swoje życie. I właśnie, o tym spektrum zaburzeń rozwojowych, czyli autyźmie opowiada film „ŚUBUK” – to palindrom słowa Kubuś, imię głównego bohatera, który wraz ze swoją mamą zmaga się ze słabościami. Rzucane z każdej strony kłody rodzinie dziecka autystycznego i jemu samemu ukazują ogromny trud, determinację i chęć normalnego życia. Wzruszajacy i zaskakujący finał filmu, który powinien obejrzeć każdy z nas rekompensuje wszystko. Ten scenariusz nie sposób ominąć. Należy się nad nim pochylić, zastanowić i zobaczyć, to czego na codzień nie dostrzegamy lub nie chcemy widzieć. To była empatyczna uczta pełna wrażliwości w samym centrum Wołomina. Lekcja pokory i nadziei oraz konieczności jeszcze większego zwrócenia uwagi na problem jakim bez wątpienia jest w Polsce autyzm. 

— Chcę tylko żebyśmy byli zauważani. Robię to z myślą o swoim synu i wszystkich innych dzieciach dotkniętych autyzmem – powiedziała wzruszona Agata Niska, organizatorka pokazu.

Na kinowej sali zasiedli terapeuci, nauczyciele, urzędnicy, rodziny „autystyczne”, przyjaciele i zwykli mieszkańcy naszego miasta. Właśnie taki był cel, żeby spędzić ten ranek razem….razem z „Śubukiem”. 

Serdeczne wyrazy uznania i podziękowania należą się firmom i instytucjom, bez których ten seans za „zupełną darmochę” po prostu by się nie odbył: 

*Prywatna Szkoła Podstawowa „ICO”

*Publiczne Przedszkole Integracyjne „Baśniowa Kraina” w Wołominie

*ASQ Poradnia wraz ze wszystkimi placówkami

* Vitautia wraz ze wszystkimi placówkami

* Gabinet „Dobry Kierunek”

*Fundacja „Słyszę Mówię Czuję”

*Fundacja Myśliciele i działającą przy niej Grupa Wsparcia dla Rodziców. 

Agata dziękuje bardzo również swoim najbliższym…💚

Wydarzenie patronatem medialnym objął portal informacyjny WWL112.PL. To był dla nas zaszczyt…

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL 

Foto: [Reporter001]