WOŁOMIN. Nie daj się zabić cichemu zabójcy – tlenkowi węgla! Straż pożarna apeluje.  

Początek sezonu grzewczego równa się „początek zagrożenia tlenkiem węgla. W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju, w mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest on niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje:

• Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

• Instalowanie czujek dymu i tlenku węgla w domach i mieszkaniach

• Dbanie o właściwy stan techniczny czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii).

• Utrzymanie porządku w pomieszczeniach garażowych oraz kotłowniach. Nie gromadzenie dużej ilości materiałów palnych w pomieszczeniach w których zamontowane są piece lub kominki.

Państwowa Straż Pożarna zachęca do zapoznania się z kampanią społeczną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Informację na ten temat znajdują się na stronie internetowej:

https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2022-2023

Autor: asp. Jan Sobków, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. 


Sezon grzewczy zabija 100 osób rocznie

Kiedy na zewnątrz temperatura spada, w naszych domach i mieszkaniach robi się cieplej, ale i bardziej niebezpiecznie, czasami nawet śmiertelnie. Pierwszym mordercą jest czad. Strażacy przypominają jak w prosty sposób zadbać o rodzinne bezpieczeństwo i uniknąć tragedii.

Jesienna aura sprawia, że urządzenia grzewcze zainstalowane w domach zaczynają pracować na pełnych obrotach. Kominki, piece, grzejniki dostarczają ciepło, które tworzy miłą atmosferę, ale potrafią też spowodować poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Kluczowe jest zadbanie o sprawność techniczną tych urządzeń oraz przewodów kominowych. Fachowcy zgodnie podkreślają, że wcześniejsze dokonanie przeglądu i kontroli instalacji grzewczych i odpowiednie przygotowanie się do okresu zimowego może uratować życie domowników. Nadmiernym gromadzeniem się sadzy w kominie, która może być przyczyną pożaru są najczęściej nieodpowiednie lub bardzo niskiej jakości materiały opałowe. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów budowlanych. Przez pęknięcia do pomieszczeń może dostać się dym oraz dwutlenek węgla zwany czadem. I to właśnie on jest największym cichym zabójcom. Każdego roku w Polsce umiera około 100 osób z powodu zatrucia tym związkiem chemiczny. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że czad nie posiada smaku zapachu, ani barwy. Nie jest drażniący, ani wyczuwalny. Człowiek nawet nie ma świadomości, że zostaje otruty tlenkiem węgla. Ofiara najpierw zasypia, a potem umiera. Wszystko trwa zaledwie 20 minut. Przy bardzo dużych stężeniach i zamkniętym pomieszczeniu lub o zgrozo zaklejonych przez nieodpowiedzialne osoby kratkach wentylacyjnych, śmierć może nastąpić nawet w ciągu minuty. Do zatrucia czadem najczęściej dochodzi podczas snu lub kąpieli wtedy dodatkowym ryzykiem jest utonięcie z powodu utraty przytomności. Najlepszym sposobem, żeby uchronić się przed śmiertelnym gazem jest zakup stosunkowo niedrogich czujników elektronicznych, które informują o podwyższonym poziomie dwutlenku węgla w danym pomieszczeniu. Czujka dźwiękowa umieszczona w odpowiednim miejscu naprawdę ratuje życie. Ważne, żeby pamiętać o regularnej wymianie baterii zasilających. Wiele nowoczesnych urządzeń posiada już również opcję równoczesnego wykrywania zadymienia. Taki urządzenie to koszt zaledwie 50 -100 zł.

– Zadbaj o poprawne działanie przewodu kominowego oraz instalacji wentylacyjnej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

– Jeśli używasz piecyka gazowego lub innego pieca grzewczego w swoim domu, zainstaluj czujkę tlenku węgla – może uratować Ci życie.

– Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych, wywietrzników w oknach czy drzwiach. Prawidłowa wentylacja gwarantuje większe bezpieczeństwo.

– Tlenek węgla to bardzo trujący gaz, który jest niewyczuwalny przez ludzkie zmysły. Nie usłyszysz! Nie zobaczysz! Nie poczujesz!

– Pierwszymi objawami zatrucia tlenkiem węgla jest osłabienie, senność i ból głowy – nie bagatelizuj tych objawów.

–   Zamontuj czujkę dymu. Szybciej niż Ty wykryje pożar i zaalarmuje mieszkańców.

– Przeprowadź rozmowę z dziećmi i resztą domowników o waszym bezpieczeństwie

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL