CHRZĘSNE. Prawdziwe skarby historii odnalezione na strychu strażackiej remizy.  

Niezwykle znalezisko podczas porządkowania strychu budynku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrzęsnem (gmina Tłuszcz) Druhowie odnaleźli 3 epokowe hełmy, gdzie każdy z nich pochodzi z innego okresu historii pożarnictwa. Pierwszy to prawdziwa perełka z 1917 roku, drugi ma 95 lat, a trzeci pamięta czasy II wojny światowej. Ponadto w kolekcji znalazł się jeszcze ciężki topór, 2 pasy strażackie, 3 kabury, trójząb i zabytkowy bosak. 

— Przedmioty były podniszczone, brudne i niekompletne. Postanowiliśmy dać im nowe życie. Tego trudnego zadania podjął się druh Sebastian Denoch. Efekt jest naprawdę świetny – powiedział nam Marcin Budek, prezes OSP Chrzęsne. 

Hełmy przeszły gruntowna galwanizację i chromowanie. Rekonstrukcję skórzanych wkładów wykonało polsko – ukraińskie małżeństwo ze Szczepanka specjalizujące się w odtwarzaniu strojów i zbroi z minionych epok. Podobne odświeżanie przeszły pozostałe relikty przeszłości i będą teraz zdobić wnętrza miejscowej strażnicy. Bo jak się okazuje nie tylko odnalezione rzeczy zyskują w Chrzęsnem nowy blask. Trwa właśnie gruntowny remont remizy włącznie z wymianą dachu, okien i elewacji. Mamy nadzieję, że prezes Marcin Budek już niedługo zaprezentuje portalowi WWL112.PL nowe oblicze odremontowanej jednostki. 

Autor: JP, WWL112.PL

Foto: Sympatycy OSP Chrzęsne