DĄBRÓWKA. Duży pożar lasu. Spłonęło ponad 6 hektarów. Akcja trwała kilka godzin.  

04.05.2022, godz. 12:30. Wczoraj w gminie Dąbrówka nie było czasu na celebrowanie Międzynarodowego Dnia Strażaka. Wszystkie siły i środki zadysponowano do pożaru lasu na granicy miejscowości Stanisławów i Działy Czarnowskie. Na gęsto zalesionym terenie ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Dodatkowo wiał silny wiatr, który utrudniał ratownikom walkę z żywiołem. Na miejsce ruszyło kilka zastępów gaśniczych; PSP Wołomin, OSP Lasków, OSP Dąbrówka, OSP Zaścienie, OSP Chajęty i OSP Ślężany. Ze względu na ograniczony dostęp do hydrantów z komendy powiatowej zadysponowano również „samochód – cysternę”  wypełnioną prawie 20 tysiącami litrów wody. Dużym wsparciem zaopatrzenia w wodę okazał się także zbiornik naturalny należący do łowiska rybnego. Te wszystkie działania sprawiły, że po niespełna 4 godzinach udało się zapanować nad palącym się poszyciem. Jeszcze długi czas potem trwało przelewanie zarzewi ognia i żarzącej się ściółki. Akcję gaśniczą udało się zakończyć tuż po godzinie 18:00. 

— Według wstępnych szacunków spłonęło ponad 6 hektarów okolicznego lasu. Apelujemy o rozwagę, nie wypalanie traw i nie rzucanie niedopałków papierosów. To wszystko może doprowadzić do tak dużych pożarów jak ten w gminie Dąbrówka – powiedział portalowi WWL112.PL aspirant Jan Sobków, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. 

Kolejne pożary lasu wybuchły dzisiaj (05.04.2022) tuż przed 8:00 rano w miejscowości Pieńki (gmina Klembów) i Jasienica (gmina Tłuszcz) Do akcji ruszyło w sumie aż 14 zastępów straży pożarnej m.in PSP Wołomin, OSP Tłuszcz, Miąse, Jasienica, Kozły, Chrzęsne, Dobczyn, Klembów, Roszczep, Krusze, Radzymin i Dąbrówka. Tylko w czwartek spłonęło łącznie około 10 hektarów poszycia leśnego.  

Autor: JP, WWL112.PL

Foto: [Reporter007] & [Reporter001]