JASIENICA. Policjanci z „drogówki” razem ze strażakami uratowali życie starszemu mężczyźnie.

28.12.2023, godz. 11:35. Kiedy na terenie powiatu wołomińskiego zaczyna brakować karetek pogotowia to do działań medycznych i ratowania ludzkiego życia włączają się inne służby. Taka sytuacja miała właśnie miejsce dzisiaj przy ulicy Głównej w Jasienicy (gmina Tłuszcz) 72 – letni rowerzysta nagle zasłabł i przewrócił się do rowu. Traf chciał, że chwilę później przejeżdżali tamtędy nieoznakowanym radiowozem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. Młodszy aspirant Artur Gąsiorek i starszy sierżant Damian Styś zareagowali natychmiast! U starszego mężczyzny doszło do nagłego zatrzymanie krążenia. Funkcjonariusze wezwali pomoc i rozpoczęli resuscytację krążeniowo – oddechową. Podczas walki o życie puls i oddech poszkodowanego wracał i zanikał. Bardzo szybko na miejscu pojawili się również strażacy z PSP Wołomin i druhowie z OSP Jasienica, którzy dołączyli do akcji. Ratownicy dodatkowo użyli defibrylatora i wdrożyli tak zwaną procedurę AED. Wspólne działania przyniosły zamierzony efekt. Mężczyzna „wrócił”, został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego i natychmiast trafił do szpitala. Jesteśmy pewni, że gdyby nie odrobina szczęście, ale także umiejętności mundurowych i wspólne działanie, rowerzysta zmarłby na miejscu zdarzenia. Dlatego całej ekipie ratującej życie 72 – latka należą się wielkie gratulacje i podziękowania za zaangażowanie. 

– Szybka reakcja i umiejętności medyczne policjantów pozwoliły na uratowanie życia człowiekowi. Dlatego jestem dumny ze swoich funkcjonariuszy – powiedział portalowi WWL112.PL komisarz Marcin Zdunek, naczelnik WRD KPP w Wołominie. 

Nie było to ostatnie tego dnia zdarzenie, podczas którego potrzebne było zastąpienie zespołu karetki naziemnej. Kiedy rowerzysta był transportowany do szpitala, pomocy wymagał pacjent z objawami zawału serca. Tym razem na pomoc ruszyli strażacy PSP Wołomin, OSP Tłuszcz oraz załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lądowanie na polanie, tuż obok bloku pozwoliło na szybką interwencję medyczną i pomoc mężczyźnie. Naprawdę cieszmy się, że mamy w Polsce takie profesjonalne służby ratunkowe. 

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL

Foto: [Reporter001]