MARKI. Egzamin na kartę rowerową organizowany przez Wydział Ruchu Drogowego wołomińskiej policji.

16.09.2023, godz. 12:00. To była sobota poświęcona wiedzy o bezpieczeństwie najmłodszych użytkowników dróg publicznych. Dzięki zaangażowaniu Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie oraz Klubu Rowerowego „Trybik” i władz miasta Marki udało się zbudować mini miasteczko i przeprowadzić egzamin na kartę rowerową. Poczynania dzieciaków osobiście wspierali i nadzorowali zastępca komendanta wołomińskiej policji mł. insp. Mariusz Pawlak, naczelnik WRD kom. Marcin Zdunek i pasjonat, instruktor Paweł Paczek. Egzamin połączony był z piknikiem rodzinnym, a swoje umiejętności przed właściwą próbą można było sprawdzić na przygotowanym placu manewrowym. 

— Większość dzieci posiada rowery i hulajnogi elektryczne z których chętnie korzystają każdego dnia. Aby jednak mogły bezpiecznie poruszać się po drodze, muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Chociaż wielu osobom może wydawać się, że karta rowerowa to już przeżytek, wcale tak nie jest. Jest ona potrzebna dzieciom w wieku od 10 do 18 lat, aby móc jeździć po drogach publicznych. Bez wymaganego dokumentu dzieci nie powinny same jeździć na rowerze. – powiedział portalowi WWL112.PL szef wołomińskiej „Drogówki” komisarz Marcin Zdunek. 

Po zaliczonych testach teoretycznych i jeździe egzaminacyjnej pod okiem funkcjonariuszy policji i prezesa Klubu Rowerowego „Trybik” wszystkie pociechy wyszły uśmiechnięte i przygotowane do bycia uczestnikami ruchu drogowego.

— Pilnujmy, aby dzieciaki podczas jazdy na rowerze zawsze miały na sobie kask, kamizelkę odblaskową i sprawne oświetlenie. Bądźmy bezpieczni i korzystajmy ze ścieżek rowerowych, których w powiecie wołomińskim mamy naprawdę dużo – powiedział prezes Paweł Paczek. 

Przypominamy. Jeśli uczeń podchodzi do egzaminu w swojej szkole lub na zorganizowanych przez policję lub gminę kursach wówczas uzyskanie karty rowerowej jest wtedy bezpłatne. 

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL

Foto: [Reporter001]