WOŁOMIN. Dwa nowe samochody specjalne trafiły do komendy Państwowej Straży Pożarnej.  

Prawie półtora miliona złotych kosztowały razem dwa pojazdy specjalne, które z nowym rokiem trafiły na wyposażenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. Zakupy zostały poczynione dzięki środkom pochodzącym z budżetu państwa oraz Funduszu Wsparcia PSP, w którym istotny udział finansowy miały samorządy gminne z terenu powiatu wołomińskiego. Oba auta od razu trafiły do podziału zmianowego i codziennie są wykorzystywane w akcjach gaśniczych i działaniach operacyjnych. 

SCANIA P370 XT – GCBA 5/36 – to ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy z zabudową wykonaną przez firmę Szcześniak. Pojazd specjalny posiada napęd 4×4 co sprawia, że pomimo masy całkowitej 21,5 tony jest uterenowiony. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 5000 litrów, a ilość środka pianotwórczego wynosi 500 litrów. Wydajność autopompy podającej wodę podczas pożaru to, nawet 3600 litrów na minutę. Ciekawostką jest to, że nowa Scania posiada na wyposażeniu najnowocześniejszy rozpierak hydrauliczno – akumulatorowy marki Holmatro. To jedyne tego typu urządzenie w powiecie posiadające bezprzewodową możliwość natychmiastowego działania podczas akcji z zakresu ratownictwa technicznego (zdjęcie rozpieraka w galerii poniżej) Cena pojazdu marki Scania wraz z dodatkami to 1.270.000 PLN 

SUZUKI VITARA 4×4 – to nowoczesny, lekki samochód terenowy z silnikiem hybrydowym i napadem na obie osie. W wołomińskiej komendzie będzie służył jako uprzywilejowany pojazd operacyjny dla kierownictwa wyższego szczebla i oficerów dowodzących akcjami ratunkowymi. Dzięki swojej dynamice i uniwersalności jest w stanie szybko przemieścić się do miejsca działań straży pożarnej. Wraz z dodatkowym wyposażeniem Suzuki kosztował 150.000 PLN. 

— Nowe, zakupione w ostatnim czasie pojazdy zastąpią wyeksploatowany sprzęt użytkowany do tej pory. Oba samochody i sprzęt dodatkowy znacząco przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców na terenie powiatu wołomińskiego – powiedział portalowi WWL112.PL, asp. Jan Sobków, zastępca dowódcy JRG Wołomin. 

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL 

Foto: [Reporter001] & [Reporter004]