WOŁOMIN. Wyjątkowy Dzień Dziecka. Piknik służb mundurowych na popularnej „patelni”.  

01.06.2022, godz. 10:00. Na ciekawy pomysł organizacji miejskiego Dnia Dziecka wpadły policjantki z wołomińskiej komendy. Podinspektor Wioletta Zychnowska i sierżant sztabowa Monika Kaczyńska oprócz dzieciaków ze szkół i przedszkoli zaprosiły na plac 3 Maja służby mundurowe działające na terenie naszego powiatu. Funkcjonariusze z poszczególnych jednostek przygotowali dla najmłodszych moc atrakcji i opowiedzieli o swojej codziennej, często bardzo niebezpiecznej pracy. 

Państwowa Straż Pożarna – jednostkę komendy powiatowej z ulicy Sasina reprezentowali aspiranci Jan Sobków i Piotr Łukasiuk. W rozstawionym namiocie pneumatycznym ratownicy zaprezentowali mobilny „domek zagrożeń” – to interaktywny symulator domu jednorodzinnego w skali 1:12, który w obrazowy sposób pokazuje dzieciom czyhające zagrożenia we własnym mieszkaniu. Przedszkolaki z dużym zainteresowanie i zaangażowaniem brały udział w pokazie przygotowanym przez strażaków. Gościem specjalnym pikniku był szef wołomińskiej straży pożarnej st. bryg. Bogusław Majchrzak. 

Policja – do stoiska funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wołominie kolejka dzieci była najdłuższa, głównie za sprawą pysznych cukierków i mydlanych baniek. Przez chwilę można było się również poczuć jak prawdziwy policjant i przymierzyć mundur członka formacji pododdziałów prewencji lub usiąść w oznakowanym radiowozie. 

Straż Miejska – tutaj na dzieciaki czekało koło fortuny z nagrodami. W konkursie wiedzy o bezpieczeństwie można było wygrać ciekawe upominki i poznać „od kuchni” prace strażników miejskich oraz innych służb mundurowych. Najmniejszych uczestników zabawiała niezastąpiona strażniczka, pełna wigoru i uśmiechu Agnieszka Korcz. 

Izba Administracji Skarbowej – funkcjonariusze służby celnej przygotowali w Dzień Dziecka nie lada atrakcje. Na ich stanowisku można było zobaczyć towary zakazane, które próbowali przemycić przez granicę niesforni turyści. Największą, a właściwie najdłuższą gratką była skóra kilkumetrowego pytona. Dzieciaki mogły tez pogłaskać pieska „Diunę”. To sześcioletnia suczka rasy Jack Russel Terrier, która specjalizuje się poszukiwaniu ukrytych wyrobów tytoniowych. 

Lasy Państwowe – przedstawiciele Nadleśnictwa Drewnica również przygotowali dla dzieci moc atrakcji. Dzięki imponującej wiedzy „zielonej” służby można było dowiedzieć się jakie grzyby możemy zbierać, a jakie gatunki są dla nas śmiertlenym zagrożeniem oraz jak zachowywać się w lesie, aby nie stwarzać zagrożenia dla roślin i zwierząt. 

Wojsko Polskie – militarną duma na terenie powiatu wołomińskiego jest oczywiście Wojskowy Instytut Techniczny i Uzbrojenia z Zielonki. Żołnierze przygotowali najnowsze cuda techniki wykorzystywane w polskim wojsku. Można było z bliska zobaczyć zwiadowcze drony, wyrzutnie rakiet, granaty czy zaprojektowany w instytucie uniwersalny ładunek wybuchowy „Ptasznik”. 

Liceum Mundurowe – swoje możliwości zaprezentowali również przyszli funkcjonariusze służb. Zabawę z dziećmi prowadzili uczniowie z I LO PUL w Wołominie. Tu wreszcie można było się wyszaleć. Na najmłodszych czekał tor przeszkód, bieg na czas, czołganie z atrapa karabiny maszynowego i walka na miecze, a dla relaksu mecz w piłkę ze starszymi kolegami. 

Uśmiechy dzieci rozgoniły tego dnia czarne chmury nad popularną „patelnią”. Radości nie było końca. To był naprawdę udany Dzień Dziecka. Wielkie podziękowania dla wszystkich służb mundurowych!

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL

Foto: [Reporter001]