ZĄBKI. Znamy prawdopodobne przyczyny wypadku autobusu i makabryczne fakty.  

Nie milkną echa po tragicznym wypadku drogowym, do którego doszło 27 czerwca na skrzyżowaniu ulicy Szwoleżerów z drogą 631 w Ząbkach. W zderzeniu lokalnego autobusu miejskiego z ciężarówką zginęła 1 osoba, a aż 8 zostało poważnie rannych. Reporterom portalu WWL112.PL udało się dotrzeć do świadków, którzy jako jedni z pierwszych byli na miejscu katastrofy. Według ich relacji widok rannych pasażerów był makabryczny. Kierowca autobusu siłą uderzenia został wyrzucony na platformę naczepy. Doznał bardzo poważnych obrażeń. Jedna z jego nóg została zmiażdżona przez rozrywającą się blachę. Poważnych uszkodzeń kończyn doznały również dwie kobiety w średnim wieku. Otwarte złamania, wielonarządowe urazy i rany głowy. Na podłodze autobusu wszędzie była krew. Najciężej ranna była dziewczyna w wieku około 25 lat. Leżała nieprzytomna, przyciśnięta połamanymi elementami karoserii. Na szczęście ratownikom udało się przywrócić jej funkcje życiowe i przetransportować do szpitala. Niestety jeden z pasażerów 92 – letni mężczyzna, który podczas zderzenia akurat stał, zginął na miejscu. Jego ciało uległo bardzo poważnej deformacji. 

W dramatycznie trudnej akcji ratunkowej brało udział ponad 60 strażaków z; PSP Wołomin, JRG13 Warszawa, JRG15 Warszawa, JRG8 Warszawa, KW PSP Warszawa, OSP Ząbki, OSP Zielonka i OSP Marki. Wśród mundurowych byli komendanci wojewódzkiej i powiatowej straży pożarnej. Na miejscu pracowała policja i 12 załóg karetek pogotowia ratunkowego. Lądowały dwa śmigłowce LPR i jedna maszyna wojskowa z jednostki w Mińsku Mazowieckim. 

— Z tak poważnym zdarzeniem drogowym oraz tak wieloma masowymi obrażeniami wśród pasażerów autobusu spotkałem się pierwszy raz. Widok był naprawdę przerażający, nawet dla służb ratunkowych, które na codzień spotykają się z ludzkim nieszczęściem – powiedział nam jeden z ratowników biorących udział w akcji. 

Wśród mieszkańców Ząbek oraz na forach internetowych cały czas trwają dyskusje jak mogło dojść do wypadku autobusy linii „Z – 2”. Portalowi WWL112.PL udało się dotrzeć do informacji, które mówią o wcześniejszej drobnej kolizji ciężarówki z samochodem osobowym marki toyota i nagłym hamowaniu. Jednak jeden fakt nie pozostawia wątpliwości…patrząc na zniszczenia pojazdu i obrażenia ofiar, prędkość autobusu musiała być znacząca. Prawdopodobnie kierowca mógł się zagapić, stracić koncentrację lub zasłabnąć ponieważ do uderzenia doszło praktycznie bez uprzedniego hamowania. 

— Od kierowcy autobusu, 40 – letniego obywatela Ukrainy została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu. Kierujący samochodem ciężarowym był trzeźwy – powiedziała portalowi WWL112.PL, sierż. sztab. Monika Kaczyńska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. 

Szczegóły wypadku ustala teraz prokuratura. Nie wykluczone, że zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako katastrofa w ruchu lądowym. Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk złożyła wyrazy współczucia ofiarom poszkodowanym w wypadku oraz ich bliskim. Zapewniła również, że autobus miejski posiadał ważne badania techniczne i ubezpieczenie. 

Autor: JP, WWL112.PL

Foto: [Reporter007]