MARKI. Pod marketem latarnia runęła na cztery auta. Strażacy walczą z wichurą. Dach kościoła uratowany.

17.02.2022. Bardzo silny wiatr i padający deszcz od rana daje się mocno we znaki mieszkańcom powiatu wołomińskiego. Telefon alarmowy dzwoni niemal bez przerwy. Strażacy praktycznie jeżdżą od wezwania do wezwania. Nie ma właściwie gminy, w której nie doszłoby do niebezpiecznej sytuacji związanej z wichurą. Okiem naszych reporterów oraz strażaków pokazujemy tylko kilka wybranych zniszczeń jakich dokonał dzisiaj żywioł. Jest tego znacznie więcej. 

– Nasza straż pożarna wspierana przez druhów z jednostek ochotniczych brała dziś udział w conajmniej 60 interwencjach na terenie powiatu wołomińskiego. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych – powiedział portalowi WWL112.PL, st. bryg. Wiesław Drosio, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. 

RADZYMIN. Do tej pory doszło tu do 8 zdarzeń związanych głównie z powalonymi drzewami. Ochotnicza Straż Pożarna od godzin porannych usuwała pochylone pnie zagrażające budynkom mieszkalnym. Między innymi w Nowych Załubicach i Radzyminie. Niezbędne było użycie wozu strażackiego z drabiną. 

POSTOLISKA. W tej miejscowości doszło do bardzo niebezpiecznego zdarzenia. Rano na dachu kościoła parafialnego oderwał się wielki fragment blachy, który zagrażał mieszkańcom. Falujący od podmuchów wiatru ciężki arkusz miedzi groził dalszemu zniszczeniu poszycia świątyni. Na pomoc natychmiast ruszyła straż pożarna z OSP Chrzęsne przy wsparciu profesjonalnych alpinistów. Ratownicy zaopatrzeni w uprząż wspinaczkową za wszelką cenę próbowali przymocować blachę do krokwi. Momentami żywioł nie dawał za wygraną. Była to bardzo trudna operacja co doskonale widać na filmie zamieszczonym poniżej. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Blacha wróciła na swoje miejsce. Wielkie podziękowania należą się druhom z Chrzęsnego oraz pracownikom grupy wysokościowej za ratowanie kościoła z największym poświeceniem. 

MARKI. To miasto, w którym również działo się bardzo dużo jeśli chodzi o interwencje straży pożarnej. Drzewa kilka razu łamały się dosłownie jak zapałki i zagrażały mieszkańców osiedli i domów jednorodzinnych. Najgroźniejsza sytuacja miała miejsce pod marketem budowlanym przy ulicy Radzymińskiej, tam wielka, metalowa latarnia runęła na zaparkowane przed wejściem do sklepu samochody. To cud, że w tym momencie nikt tamtędy nie przechodził. Na miejscu szybko zjawiła się straż pożarna z PSP Wołomin, OSP Marki i policja. Zabezpieczono teren i odcięto zasilanie od słupa oświetleniowego. Oprócz silnego wiatru powodem zawalenia się latarni była przerdzewiała konstrukcja doskonale widoczna na zdjęciach zrobionych przez naszego reportera. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odwołał 3 najwyższy stopień ostrzeżenia o silnym wietrze. Obecnie w całym kraju obowiązuje ostrzeżenie 2 i 1 stopnia zagrożenia wichurami. Jednak do godzin popołudniowych straż pożarna odnotowała ponad 10 tysięcy zdarzeń związanych z porewistym wiatrem. 

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL

Foto: [Reporter001], [FotoMA], OSP Chrzęsne.