WOŁOMIN. Akcja „Prędkość” na terenie całego powiatu. Nowy taryfikator zdjął nam nogę z gazu.  

26.04.2022. Można się z nimi zgadzać lub nie, ale zmiany w taryfikatorze dotyczącym przepisów kodeksu ruchu drogowego mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Minął zbyt krótki czas, aby przeprowadzić miarodajne analizy, ale jedno jest pewne wyraźnie spada liczba najpoważniejszych zdarzeń, w których giną ludzie. W styczniu 2022 było to 138 zabitych, a dla porównania w marcu śmierć poniosło 118 osób. Tendencja jest wyraźnie spadkowa. Zdjęliśmy nogę z gazu i z tym nie ma co dyskutować. Wizja wysokiego mandatu sprawiła, że jeździmy wolniej, szczególnie w terenie zabudowanym, a to właśnie tam dochodzi do potrąceń pieszych czy rowerzystów, którzy często giną na miejscu. Drogi ekspresowe czy autostrady tez przestały już być dla wielu torem wyścigowym ponieważ za przekroczenie prędkości powyższej 71 km/h zapłacimy bagatela, nawet 5000 złotych! 

Dodatkowym hamulcem na zapędy łamiących przepisy kierowców mają być organizowane cyklicznie w całej Polsce policyjne akcje „Prędkość”. Reporterzy portalu WWL112.PL mieli możliwość wzięcia udziału we wczorajszych działaniach „drogówki” na terenie powiatu wołomińskiego. Wzmożone kontrole radarowe odbyły się w wybranych punktach poszczególnych gmin. Przez całą dobę 5 załóg dokonało 110 zatrzymań kierujących, aż 99 z nich popełniło wykroczenia, w tym 86 były to przekroczenia dozwolonej prędkości. Nie można powiedzieć, że byli to piraci drogowi. Średnia to maksymalnie 25 „oczek” za dużo wynikająca bardziej z zamyślenia lub nierozwagi niż umyślnego złamania przepisów i brawury. Tego dnia policjanci zatrzymali jeszcze 3 nietrzeźwych kierujących. Przypominamy, że od pewnego czasu istnieje możliwości opłaty mandatu karnego kartą płatniczą bezpośrednio u funkcjonariuszy, którzy dysponują terminalem. 

— Organizowane przez policję akcje,  w tym akcja ,,Prędkość” przynoszą zamierzone efekty i wpływają znacząco na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Cieszy fakt, że wczoraj nie doszło do żadnego wypadku drogowego na terenie naszego powiatu, odnotowaliśmy jedynie cztery kolizje. Kierowcy jeżdżą zdecydowanie bardziej odpowiedzialnie i przede wszystkim wolniej – powiedział portalowi WWL112.PL podkomisarz Marcin Zdunek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. 

Wołomińska „drogówka” zapowiada już kolejne działania prewencyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego. Dlatego wszyscy noga z gazu! 

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL 

Foto: [Reporter001]