ZIELONKA. Akcja saperów zakończona. Dwie bomby lotnicze zostały wywiezione z osiedla.  

17.11.2022, godz. 11:00. Kilkuset mieszkańców osiedla przy ulicy Wojska Polskiego w Zielonce powróciło bezpiecznie do swoich domów. Zakończyła się już akcja saperów związana z wywiezieniem dwóch pocisków lotniczych z czasów II wojny światowej model FAB250. Jeden z niewybuchów odnaleziono wczoraj podczas prac budowlanych, drugi dzisiaj podczas sprawdzania najbliższej okolicy i zabezpieczania terenu. Od rana oprócz żołnierzy w operacji udział brało kilkunastu policjantów oraz strażaków i przedstawicieli gminnego sztabu zarządzania kryzysowego. 

— Ewakuacja przebiegła spokojnie i bezpiecznie. Kilkuset mieszkańców opuściło mieszkania i cierpliwie czekało na zakończenie działań. Przy pełnej współpracy ze służbami i władzami miasta udało się przetransportować osoby starsze i udzielić im schronienia oraz poczęstować gorącą herbatą. Akcja musiała potrwać nieco dłużej ponieważ okazało się, że obok patrol saperski odnalazł jeszcze jeden pocisk – powiedział Marcin Kasenko, inspektor ze sztabu zarządzania kryzysowego w Zielonce. 

Wszyscy mieszkańcy wrócili już do swoich lokali, a bomby lotnicze ważące w sumie około pół tony trafiły na mazursko – warmiński poligon wojskowy gdzie zostaną zdetonowane. 

Autor: Jakub Pietrzak, WWL112.PL 

Foto: [Reporter001]